REGENERACIJA IN NJENO AKTIVNO VKLJUČEVANJE V PROCES TRENINGA
- tinenextlevel1
- Feb 15, 2021
- Branje traja 3 min
Veliko preveč rekreativnih športnikov se k meni obrača za pomoč pri premagovanju pretreniranosti in težavah z utrujenostjo, ki se posledično kaže tudi pri stagnaciji ali poslabšanju rezultatov. Skoraj vsi imajo podobno zgodbo. Ogromno dela, odgovornosti in ostalih obveznosti, obenem pa velika želja po dobrih rezultatih ali izpolnitvi osebnih športnih ciljev. Prilivanje vsega skupaj v kozarec imenovan ravnovesje velikokrat preseže rob in začnejo se težave.
Vesel sem takih sporočil, ker sem prepričan, da jim lahko s svojim pristopom in načinom pomagam. Zavedam pa se, da je izvor tega problema zakoreninjen globoko v naši družbi. V sistemu in v načinu našega življenja, ki je še posebej dandanes zaznamovan s (pre)hitrim tempom.
Verjamem, da si lahko vsak, ki si bo vzel naslednjih nekaj minut, oblikuje svoje osnovne točke, ki bi mu lahko deloma pomagale pri spopadanju s tako »popularnim« problemom.
Začnimo pri ključnih napakah, ki jih športniki počnejo in so tesno povezane z regeneracijo in počitkom:
1. Neuspešno nadomeščanje ali izpuščanje obroka po vadbi.
To poslabša in zavira proces regeneracije, hkrati pa omogoča, da športnik prenese stres treninga v delovni dan, kjer se mu pridružijo še vsi ostali negativni dejavniki, ki vplivajo na obnovo energije. Uspešna nadomestitev izgubljene tekočine in hranil takoj po treningu nam omogoča, da se telo hitreje obnovi in začne s procesom regeneracije, kar je za aktivne in časovno omejene športnike ključnega pomena.
2. Trenirati močno na lahke dneve.
Velika napaka, ki jo opazim pri športnikih je, da na dneve, ki so namenjeni zelo lahkim treningom in regeneraciji trenirajo močneje. Ker se jim zdi trening prelahek, si ga rade volje otežijo in začinijo po svoje. Velika napaka. Poleg tega, da tak trening ne spodbudi regeneracije, naše telo še dodatno izčrpa. Na dan, ko bi morali kasneje zares močno trenirati tega ne zmoremo, saj nismo dosegli optimalnega stanja mišic in sistema. Dvojni minus!
3. Misliti, da se življenje odvija točno tako, kot piše v tabeli.
Načrtovanje treninga in plan, ki ga športnik prejme od svojega trenerja zagotovo izgleda čudovito. Že takoj si ustvarimo plan, kako in kdaj bomo trening do potankosti opravili po navodilih trenerja. Ha, past! Resnični uspeh in delovanje plana temelji na pametnih odločitev, ki jih sprejemamo vsakodnevno in so odvisne od našega počutja, stanja stresa in podobno. Tudi najboljši trener na svetu ni jasnoviden.
INDIVIDUALNI ODZIVI NA STRES
Nekateri športniki so bolj odporni na stres, nekateri manj. Zato mora biti vključevanje počitka v trening načrtovano, prav tako kot je trening individualno pogojen in ne obstaja ena sama rešitev. Kar je pomembno, je razumeti, kaj regeneracija v športu pravzaprav dejansko pomeni.
1. Specifična – športna.
Lahki treningi, več dnevno (blok) treniranje z zelo malo trening stresa, sezonski počitki od treninga, ipd.
2. Neizogibna – življenjska.
Vključuje spanje (zelo pomembno), prehrano, hidracijo, dnevne počitke (15-20min), meditacijo. Vsi našteti dejavniki so zelo pomembni za vzdrževanje zdrave hrbtenice trening programa in ohranjanje zdravja ter pripravljenosti za trening.
3. Pripomočki.
Vse, kar lahko kupiš! Čeprav so valjček, masažna pištola, krio terapija, masaža ali regeneracijski škornji res super dodatek, je njihova vrednost in uporaba popolnoma ničelna, v kolikor zaradi tega zanemarjamo vse zgoraj našteto v točki 1 in 2.
Zagotovo lahko trdim, da trenerji premalo časa posvečajo tej zelo pomembni komponenti treninga. Tako kot se skrbno načrtuje vsak ključen trening, prav tako bi morali trenerji več časa posvetiti regeneraciji in svoje športnike poučiti o tem.
Plonk listek za uspešno regeneracijo:
- Razumeti pomembnost nadomeščanja hranil po treningu.
- Dodati 10-20min dnevne počitke (to ni lenarjenje!).
- Prioriteta je spanje (pomanjkanje spanca ni žilavost).
- Biti izgorel je danes »in« ? - Biti izgorel je zgolj in samo pokazatelj tega, da nismo sposobni nadzirati niti samega sebe in niti svojih sposobnosti.
- Bodimo manj obsedeni s podatki.
- Ugotoviti, da je šport zabava in ne druga služba.
Tako, sedaj pa čimprej spat! ;)
Tine
Comments