BOLEZEN, ŠPORT IN SMERNICE PRI OKREVANJU
- tinenextlevel1
- Mar 27, 2021
- Branje traja 3 min
Skoraj vsak športnik se mora kdaj pa kdaj tekom sezone spoprijeti z nepričakovanim počitkom na račun bolezni. Ta nas običajno opozori, da bi bilo dobro, da stopimo korak nazaj in zategnemo ročno zavoro. Seveda je naš cilj, da se temu v čim večji meri izognemo, a vedno nam to ne uspe.
V tem članku se bomo osredotočili na tiste bolj pogoste bolezni, s katerimi se srečujemo pogosteje (prehlad, viroze, gripe, ipd.). Pri težjih boleznih je morda potrebno ubrati nekoliko bolj drugačen pristop. Prva stvar, ki jo je treba sprejeti in spoznati je, da s tem ko zbolimo ni nič narobe. To je sestavni del življenja in prav nobenega smisla se nima s tem še dodatno obremenjevati in sekirati. Zavedati se moramo, da v kolikor bomo pravilno postopali, bodo posledice zelo majhne ali ničelne. Zato je popolnoma nesmiselno in nepotrebno loviti zaostale treninge, ki smo jih zaradi bolezni izpustili. V splošnem naj velja: ozdraveti in nato nadaljevati s treningi, kot da se ni nič zgodilo.
Glavno vprašanje, ki se nam poraja je: kako naj obvladujemo takšno bolezen? Da se lahko v takih situacijah odločimo pametno, se moramo vedno najprej vprašati, kaj je cilj treninga. Naš cilj je, kot vedno, da naše telo izpostavimo takemu stresu, da se bo telo nanj odzvalo s pozitivno adaptacijo – napredkom. Pri oblikovanju programa treninga moramo vedno upoštevati tudi druge dejavnike v življenju (služba, družina, potovanja, socialni stiki itd.) in program sestaviti tako, da ga je mogoče vključiti v ta sistem, ki je že tako ali tako prenatrpan z ostalimi stresnimi dejavniki, ki niso povezani s treningom. Kar želimo, je namreč zagotoviti, da vsota vseh stresnih dejavnikov (trening stres + življenjski stil) ni prevelika in s tem preprečimo slabo adaptacijo. In tega se moramo zavedati, ko se pojavi pri nas slabo počutje ali bolezen. Ker bo bolezen povzročila velik dodaten hormonski stres in zavirala naš imunski sistem, je zelo preprosto razumeti, da se naše telo ne bo sposobno pozitivno prilagoditi težkim treningom. Vsak, ki bo na tem mestu vključil logično razmišljanje, bo torej v tem primeru obremenitev treninga zmanjšal ali celo odstranil.
Zanimivo je, da večina prehladov ali sezonskih bolezni običajno traja približno 7 dni. Edino, kar preprečuje našemu obrambnemu mehanizmu, da bi se v tem času znebil vsiljivcev, je preveč treninga ali stresa. V kolikor v teh prvih dneh nismo pazljivi, lahko samo podaljšamo bolezen in s tem nezmožnost učinkovitega treninga. Da bi se lahko uspešno zoperstavili bolezni moramo svoje treninge in aktivnosti obvezno prilagoditi. V nadaljevanju zato prilagam smernice, ki nam lahko služijo kot smerokazi na poti proti okrevanju. A to so le oporne točke. Vsekakor je najpomembnejše samoopazovanje in spremljanje svojega počutja v ključnih dneh in ustrezno prilagajanje le temu.
1. dan:
Prvi znaki simptomov. Običajno se še ne zavedamo, da smo bolni, vendar se začnemo počutiti nekoliko čudno. Načeloma bi lahko trenirali normalno, a morda je že smiselno, da si zastavite vprašanje, če je to potrebno.
2. dan:
Pojavijo se simptomi v polni meri. V tej fazi ni primerno nič drugega kot le počitek. Ta bo našemu telesu dalo največ možnosti za optimalen proces okrevanja.
3. dan:
Simptomi še naprej vztrajajo. Kljub temu, da počivate, vam skoraj zagotavljam, da se vaše stanje tretji dan še ne bo korenito izboljšalo. To pomeni, da se vaš ključ do uspeha skriva v nadaljnjem počitku. Recept za okrevanje naj vam predstavlja 72 urno okno počitka, od katerih naj bo prvih 36 do 48 ur po pojavu simptomov povsem brez treninga.
4. dan:
Simptomi se počasi zmanjšujejo. Lahko opazimo znake izboljšanja, vendar zagotovo nismo še pripravljeni na vrnitev k popolnemu treningu. Vsaka aktivnost, ki jo v tej fazi izvedemo, naj bo nizko intenzivna in kratkotrajna (manj kot 45 minut plavanja, 75 minut kolesarjenja, 30 minut teka).
5. dan:
Simptomi se še naprej izboljšujejo. Če se želimo izogniti podaljšanju bolezni ali vračanju simptomov, je v tej fazi ključno potrpljenje. Je pa tudi najtežje, saj se počutimo že zdravi in iskreno, večina že pogreša pravo aktivnost. A naj bo to še dodaten dan previdnosti in preventive. Lahka aktivnost, podobno kot dan prej.
6. dan:
Ste skoraj popolnoma zdravi, brez vročine ali drugih značilnih simptomov. Dobre novice! Lahko nadaljujete s programom treninga; vseeno pa ostanite previdni pri vračanju nazaj v trening rutino. Začetni treningi naj bodo usmerjeni v razvoj vzdržljivosti in tehnike. Trajanje lahko brez težav podaljšate, intenzivnost pa naj ostaja še naprej nižja. Ste na pravi poti!
7. dan:
Dobrodošli nazaj. Ob predpostavki, da vam je včeraj šlo dobro in se danes počutite povsem normalno, se lahko vrnete v popoln trening. Ne osredotočajte se na detajle v prvih dneh (moč, srčni utrip, tempo…). Vse to bo v nekaj dneh treninga točno tam, kjer je bilo nekaj dni preden so se pojavili prvi simptomi.
Za konec pa si zapomnite: vsak športnik kdaj zboli, to je sestavni del življenja. Zato se nima smisla preveč obremenjevati s tem. Sprejmi, prilagodi, premagaj.
Commenti